Diyetisyenler Yorum ve Şikayetleri Diyetisyen Tavsiyeleri En Uygun Diyetisyenler
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Metabolizmayı Hızlandıran Egzersizler

Egzersizler metabolizmayı orta seviyede tutmaya yarar. Yağsız beden kitlesini de fazlalaştırarak bazal metabolizmayı yükseltip enerji harcamasını artırır. Egzersiz yaparak kendinize olan özgüveninizi arttırabilirsiniz. Nizamlı olarak yapılan aerobik kaplamlı egzersizlerde kasları geliştirerek sizin daha sağlıklı bir görünüm kazanmanızı sağlayacaktır.

Vücudunuzu sağlıklı ve fit tutmanız için yapabileceğiniz pek çok spor var. Bunlar:

Yüzme

YüzmeBirçok vücut kasını aynı anda çalıştırması sebebiyle metabolizma hızlandırmada önemli bir yere sahiptir. Saatte 700 kalori yakabileceğiniz yüzme aktivitesinde kalça, gövde, bacak, kol ve bacaklar aynı anda çalışır. Yüzerken kalori yakma faaliyeti dışında kas bölgeleriniz de güçlenecektir. Suyun kaldırma kuvveti nedeniyle kendinizi hafif hissedebilir ve stresten uzak zaman geçirebilirsiniz.

Aerobik

Kalp hızınızı dakikada ortalama 25-30 kadar artıran aerobik egzersizler metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakmanın en iyi yoludur. Aerobik egzersizleri ağırlık kaldırma ya da pilates gibi dayanıklılık antrenmanları ile de desteklerseniz çok daha fazla yağ yakımına katkı sağlamış olursunuz.

Aerobik aktivite ile dakikada ortalama 1 kalori yakarken dayanıklılık egzersizleri ile 1,5-2 kalori harcarsınız. Hem bu sayece kas kütlenizi artırdıkça vücudunuzun enerji tüketen dokularını artırmış olursunuz.

Kaslarınız fazla kalorileri yakmak için önemli bir araçtır. Her yarım kilo kas sadece varlığını sürdürebilmek için bile günde 40-120 kal harcar. Oysa yağ bunun için sadece 1-3 kaloriye ihtiyaç duyar.

Diğer egzersizler

Sıçrama:  Vücut dik bir şekilde ayakta yapılan bu harekette önemli olan havaya sıçraya bildiğiniz kadar zıplamaktır. Vücudun esnemesini kasların sıkılaşmasını sağlar.

Çömelme: Dizlerin bükülerek yapıldığı bu hareket baldırlarınızı yere doğru yaklaştırarak yapılır. Egzersiz 2 dakika boyunca yapılır ve hareket yaklaşık 50 kez tekrarlanır.

Şınav çekmek:Yüzünüz yere doğru bakacak şekilde uzanın ve ellerinizi omuz genişliği kadar açın. Ayak parmaklarınız yerde topuklar havada kalacak şekide pozisyon alın ve elleriniz yardımıyla kendinizi yukarı kaldırmaya çalışın. Kol ve bacaklar gergin vücudun düz olması gereken bu hareketi düzenli yapan kişiler de kas oranı da yüksek olacaktır.

Mekik çekmekMekik çekmek: Sırt üstü uzanılarak yapılan bu harekette önemli olan belinizin altında boşluk bırakmamaktır. Bu yüzden dizlerinizi çekebildiğiniz kadar karnınıza doğru çekmelisiniz. Ellerinizi ya başınızın arkasına ya da göğüslerinize çarpı işareti gibi götürünüz. Vücudunuzun bel kısmından sonrasını yukarı kaldırmaya çalışın. Hareketi yaparken tam eğilip tam doğrulmasanız daha başarılı bir egzersiz yapmış olursunuz.

Metabolizmanızı hızlandırmanın en önemli sırrı ise vücudunuzun tek bir bölgesini çalıştırmak yerine birçok bölgeyi çalıştırarak kaslarınızı güçlendirmek olmalıdır.

 

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Beslenme
Metabolizma hızlandırıcı yemek tarifleriMetabolizma hızlandırıcı yemek tarifleriMetabolizma zayıflamada ve kilo vermede önemli bir yere sahiptir...
Zayıflamaya Yardımcı BaharatlarZayıflamaya Yardımcı BaharatlarZayıflamak isteyen kadınların özellikle başvurduğu...
Zayıflamaya Yardımcı Bitki ÇaylarıZayıflamaya Yardımcı Bitki ÇaylarıZayıflamak isteyen kadınların özellikle başvurduğu yollardan...
Son Yorumlar
  • Sevinç Yolcu
    İki çocuk annesi bir ev hanımıyım ve İstanbul’da yaşıyorum. Ev işleri ve çocuklar ile uğraşırken düzensiz ve v... Devamı
  • Hürriyet Başcı
    Merhabalar. Ben Ankara’dan Hürriyet. 25 yaşındayım ve öğretmenlik yapıyorum. İş tempomun yoğunluğu nedeniyle k... Devamı
Anket
Aşağıdakilerden hangisi metabolizma hızını en az etkileyen faktördür?
 

Seo
Seo Fiyatları

Metabolizma hızı
metabolizma-hiziVücudun temel fonksiyonlarını ve görevlerini yerine getirebilmesi için gerekli minimum enerji miktarıdır.
Diyabet
Diyabet Kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle sonuçlanan metabolik bir bozukluk.
Yeşil Çay
yesil-cayMetabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olan mucizevi bir bitki çayı.
İdeal Kilo
ideal-kiloKişinin yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına göre olması gereken kiloya denir.
Kalori
kaloriKişinin günlük fiziksel ve metabolik ihtiyaçlarını karşılamak için alması gereken enerji miktarı.
Web Sitesi Tasarımı Web Sitesi Tasarımı ve Google Optimizasyon - Webhome
www.metabolizma.gen.tr © 2012-2015 Tüm Hakları Saklıdır.